Weterynarz w pracy

moc w nagłym wypadku - szpitale dla zwierzątSzybka pomoc dla chorego zwierzęcia jest równie ważna co dla człowieka, czasami sekundy mogą stanowić różnicę między życiem, a śmiercią naszego pupila. Dlatego też w dużych miastach otwi

Weterynarz w pracy Zwierze może zachorować w najmniej spodziewanym momencie, fachowa pomoc może być wtedy kluczowa. Dlatego warto wiedzieć gdzie jest , aby móc tam się udać. O weterynarzach.

Szybka pomoc w nagłym wypadku - szpitale dla zwierząt

Szybka pomoc dla chorego zwierzęcia jest równie ważna co dla człowieka, czasami sekundy mogą stanowić różnicę między życiem, a śmiercią naszego pupila. Dlatego też w dużych miastach otwiera się całodobowe szpitale dla zwierząt, aby nieść pomoc w nagłych przypadkach.

Lekarze pracujący w takich klinikach muszą być przygotowani na wszystkie możliwe przypadki oraz na różne gatunki zwierząt, które mogą potrzebować ich pomocy. Dlatego takie kliniki z reguły zatrudniają specjalistów z różnych dziedzin weterynarii, aby móc oferować jak najlepsza pomoc.


Nadmiar przychodni weterynaryjnych?

Przychodni weterynaryjnych jest coraz więcej, w sumie nikt nie powinien się dziwić, ponieważ i zwierząt domowych przybywa, a świadomość i odpowiedzialność ludzi rośnie. Przekłada się to na ilość ludzie, którzy dbają o swoje zwierzęta i regularnie uczęszczają do weterynarza. więc i zapotrzebowanie jest większe.

W dobrych przychodniach weterynaryjnych ciężko jest o pustą poczekalnię, a w większych miastach kolejka bardzo przypomina tą w przychodniach dla ludzi. Głównie pacjenci to dalej psy i koty, jednak można zauważyć, ze coraz więcej pojawia się zwierząt mniejszych, a nawet egzotycznych.


Początki weterynarii w Polsce

W Polsce pierwszą książką o leczeniu zwierząt była Sprawa a lekarstwa końskie królewskiego kowala Conrada (1532). Pierwsza Katedra Weterynarii w Polsce powstała w 1804 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim - działała ona z przerwami do 1936 r.( w 2012 roku została reaktywowana)1. W 1823 roku Ludwik Henryk Bojanus założył natomiast Szkołę Weterynaryjną przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego. W 1840 w Warszawie powstała Szkoła Weterynaryjna, pod naciskami zaborcy zrusyfikowana i przemianowana w 1873 na Instytut Weterynaryjny. 1881 utworzono we Lwowie Szkołę Weterynarii, 1898 przekształconą w Akademię Weterynaryjną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Medycyna_weterynaryjna