
Kompetentni, doświadczeni i przygotowani do pracy z pacjentem lekarze są teraz na wagę złota. Niestety - ze świecą ich szukać. Bardzo trudno znaleźć w tym momencie na rynku polskim taki gabinet dentystyczny, w którym pracowaliby lekarze z powołania. Najlepsi z nich już dawno zdążyli wyjechać za granicę w celu zwiększenia swoich zarobków. Mimo tego nie warto tracić nadziei. Dobry lekarz zajmujący się stomatologią jest co prawda wyjątkiem od reguły, ale wciąż można się na niego natknąć. Takiego lekarza na pewno będą cechować odpowiednie kompetencje. Ogromna wiedza to największy atut świetnych dentystów, ale liczy się także chęć do ciągłego rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Dziedzina stomatologii nie stoi bowiem w miejscu, tylko cały czas prze do przodu i wymyśla kolejne fantastyczne rozwiązania. Kompetentny i profesjonalny dentysta musi mieć o nich pojęcie, a żeby tak się stało, nie może stanąć na laurach i zakończyć całej swojej drogi edukacji na ukończeniu studiów i otrzymaniu dyplomu.
Strach przed wizytą u dentysty to przypadłość wielu osób. Należy jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach stomatolog posiada nowoczesny sprzęt i innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu leczenie ubytków i innych zmian jest całkowicie bezbolesne. Profesjonalny gabinet dentystyczny jest odpowiednio wyposażony i bardzo komfortowy. W wielu punktach pacjenci w czasie zabiegu mogą oglądać programy telewizyjne, co pozwala znacząco obniżyć poziom stresu. Dobry dentysta powinien mieć również odpowiednie podejście do dzieci. Maluchy powinny regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne, aby jak najszybciej leczyć pojawiające się ubytki. Pierwsze spotkanie ze specjalistą to najczęściej wizyta adaptacyjna, podczas której dziecko poznaje pracę stomatologa oraz wszystkie podstawowe narzędzia znajdujące się gabinecie. Większość specjalistów nagradza małego pacjenta po zakończonym leczeniu. Zazwyczaj są to kolorowanki, zabawne naklejki, próbki past do zębów, zawieszki, breloki czy pudełeczka na mleczne zęby.
Leczenie kanałowe - inaczej endodontyczne- to usunięcie miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie dentysta szczelnie wypełnieni kanały odpowiednimi materiałami a na koniec zabezpieczy koronę kliniczną zęba. Leczenie kanałowe stomatolog zaczyna od usunięcia próchnicy z zęba i wykonania odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych. W kolejnym etapie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, aby dodatkowo usunąć jakiekolwiek bakterie, które mogły przejść do zębiny. Następnie dentysta płucze powstały otwór stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu co ma za zadanie zdezynfekować kanały czyli pozbyć się bakterii. Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów stomatolog osusza je i wypełnia specjalnymi preparatami. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo preparatów do wypełniania kanałów korzeniowych. Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym jednak pacjent nie może być na nie uczulony. Najlepiej regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wskazane są profilaktyczne przeglądy co pół roku. Uda się wówczas uniknąć zaawansowanego leczenie zęba jakim jest leczenie kanałowe i bólu związanego z chorym zębem.
Profesjonalny gabinet dentystyczny to miejsce chętnie odwiedzane przez małych jak i dużych pacjentów. Wysokiej jakości sprzęt i innowacyjne metody pozwalają skutecznie obniżyć poziom stresu i znacząco ograniczyć ból związany z leczeniem. Doświadczony stomatolog na pierwszym spotkaniu przeprowadza z nowym pacjentem szczegółowy wywiad na temat zmian w jamie ustnej i alergii. Ważne jest również zrobienie zdjęcie panoramicznego, które bardzo szybko pozwoli ocenić stan zębów i ich korzeni. Stomatolog zazwyczaj zaleca także wykonanie higienizacji, aby usunąć kamień nazębny. Duża ilość kamienia i osadu powoduje parodontozę i różne choroby zębów. Po zabiegu należy przez kilka dni stosować odpowiednią dietę, aby na zębach nie pojawiły się nieestetyczne przebarwienia. W tym czasie należy zrezygnować z picia czerwonego wina, czarnej kawy i herbaty. Dentysta zaplanuje leczenie i objaśni je szczegółowo swojemu pacjentowi. Cena jednej wizyty mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Konieczność leczenia stomatologicznego bez wątpienia nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, których może doświadczyć człowiek. Jednak posiadanie zdrowych zębów, które nie bolą, jest jedną z ważniejszych spraw w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście podczas leczenia stomatologicznego często używane są odpowiednie środki znieczulające, które sprawiają, że podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Najczęściej są to miejscowe znieczulenia, podawane za pomocą specjalnej strzykawki. Dzięki odpowiednio dobranemu znieczuleniu do rodzaju zabiegu oraz pacjenta, proces leczenia stanowi mniejszy dyskomfort. Miejscowe znieczulenie przechodzi po kilku godzinach, trzeba więc pamiętać o ochronie danego miejsca, dopóki środek znieczulający przestanie działać. Jeśli więc boimy się wizyty u dentysty z powodu bólu, możemy się pozbyć naszych obaw, ponieważ każdy dobry stomatolog poda nam znieczulenie, żebyśmy nie odczuwali bólu podczas przeprowadzanego zabiegu. Dzięki znieczuleniu pacjenci nie muszą się obawiać bólu podczas leczenia stomatologicznego.