Sprzęt do zadań specjalnych - maszyny budowlane

cej się ciągłym procesem kopania, wyposażonej w wiele naczyń kopiących (czerpaki lub skrobaki) umieszczonych w równych odstępach na łańcuchu lub kole. Maszyny stosowane w górnictwie odkrywkowym (kopalniach węgla brunatnego, rud

Sprzęt do zadań specjalnych - maszyny budowlane

typ koparki charakteryzującej się ciągłym procesem kopania

Koparka wielonaczyniowa
Koparka wielonaczyniowa kołowa przestrzenna

Koparka wielonaczyniowa ? typ koparki charakteryzującej się ciągłym procesem kopania, wyposażonej w wiele naczyń kopiących (czerpaki lub skrobaki) umieszczonych w równych odstępach na łańcuchu lub kole.

Maszyny stosowane w górnictwie odkrywkowym (kopalniach węgla brunatnego, rudy, gliny), przy wykopach szerokoprzestrzennych, skarpowania nasypów, na składach materiałów sypkich. Są jednymi z największych maszyn do robót ziemnych; ich rozmiary przekraczają długość 200 m i wysokość 100 m, masa ponad 13.000 ton a wydajność ponad 200.000 m? urobku na dobę.

Z mniejszych maszyn tego typu są stosowane do kopania rowów, w wykonaniu jako koparki wielonaczyniowe wzdłużne.
Historia

Zanim pojawiają się pierwsze koparki wielonaczyniowe, przez wiele stuleci wcześniej stosuje się szereg rozwiązań pogłębiarek wykorzystujących układ wieloczerpakowy. Powstanie pierwszych koparek wielonaczyniowych stanowiło kolejny etap w zastosowaniu tego układu do robót ziemnych, tym razem na lądzie. Pierwsze tego typu maszyny powstają w połowie XIX w.:

1827 r. ? projekt1 koparki wielonaczyniowej Poirot de Valcourta; nic nie wiadomo o realizacji projektu
1859 r. ? patent Alfonso Couvreuxa2 na koparkę wielonaczyniową; zbudowano kilka takich maszyn; koparki te były stosowane przy budowie Kanału Sueskiego
1880 ?1884 r. ? podobne maszyny w tym okresie produkuje niemiecka firma ?LMG?; koparki tej firmy stają się jedną z najpopularniejszych maszyn w Europie stosowanych przy budowie linii kolejowych i kanałów wodnych
1905 r. ? pierwsza koparka z kołowym układem wieloczerpakowym; maszyna zbudowana w Kalifornii i stosowana do wykonywania rowów melioracyjnych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparka


Wymiana części w maszynach budowlanych

Maszyny budowlane wykorzystywane są na różnych placach budowy. Dlatego jeżdżą one po nowych posesjach oraz po nowych osiedlach mieszkalnych czy po nowych drogach. Wobec tego wszystkie maszyny budowlane muszą działać bardzo sprawnie, żeby mogły skutecznie brać udział w procesie budowy nowych domów czy bloków. Nikogo także nie dziwi fakt, że te maszyny budowlane, które pracują przez kilkanaście godzin w ciągu dnia mogą co jakiś czas ulegać jakimś awariom. Dlatego trzeba co jakiś czas sprawdzać sprawność ich działania i dokonywać potrzebnych napraw. Ważny jest także stały dostęp do części zamiennych, które mogą być w dowolnym momencie montowane w maszynach budowlanych. Dzięki temu cały proces budowy może przebiegać bardzo sprawnie.


Nowoczesne budownictwo

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się tym, że różnego rodzaju budynki stawiane są w bardzo szybkim tempie. Podstawową zasadą nowego budownictwa jest także maksymalne zabezpieczenie pracy budowlańców i zadbanie o bezpieczeństwo osób, które będą przechodziły w pobliżu placu budowy. Do przeprowadzanych prac budowlanych wykorzystywane są także nowoczesne maszyny budowlane. Są to maszyny o różnej wielkości, charakteryzujące się tym, że potrafią działać bardzo cicho i są bardzo wytrzymałe. Jednak trzeba pamiętać, że każda maszyna budowlana raz na jakiś czas może ulec jakiejś awarii. Dlatego na każdym placu budowy znajdują się także najnowsze części do maszyn budowlanych. Mogą być one w razie potrzeby wymieniane w maszynach budowlanych.