Problemy z układem pokarmowym, przyczyni i diagnoza

niu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcink

Problemy z układem pokarmowym, przyczyni i diagnoza

O badaniu kolonoskopem - cytat z Wikipedii

Kolonoskopia ? metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonoskopia


Przygotowanie do endoskopii

Każdy pacjent powinien zostać dobrze przygotowany do wykonania u niego badania endoskopowego. Tylko wówczas takie badanie będzie mogło być dla niego w pełni bezpieczne i odpowiednie. W przeciwnym razie wykonanie takiego badania będzie dla niego bardzo nieprzyjemne. Tymczasem prawidłowo przeprowadzana endoskopia może być wykonywana u wielu grup pacjentów, które posiadają jakieś wskazania zdrowotne do przejścia tego typu badań.

Wobec tego badania endoskopowe przeprowadzane są zarówno w przychodniach, jak i w szpitalach. Oczywiście niezależnie od miejsca swojego wykonania każde dobrze przygotowane badanie endoskopowe będzie mogło być w pełni bezpieczne i pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia.


Obsługa pracowni endoskopii i kolonoskopii

Najbardziej znanymi badaniami wykonywanymi przez pracownię endoskopii i kolonoskopii są gastroskopia i kolonoskopia. Ale trzeba pamiętać, że w takiej pracowni wykonywane są również inne badania, do których przeprowadzenia potrzebne są sprzęty obsługiwane w tej właśnie pracowni. Pracownie działające w przychodniach zwykle przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 lub 20:00.

Niektóre przychodnie obsługują takie pracownie również w soboty od godziny 7:00 do 13:00. W podobny sposób działają pracownie w szpitalach z tą różnicą, że w niektórych przypadkach mogą wykonywać badania nawet około 21 godziny, a w przypadkach nagłych również w niedziele. Obsługą takich pracowni zajmują się lekarze i pielęgniarki oraz osoby przeprowadzające serwis sprzętu.