O diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona

ezje kończyn dyskretne zaburzenia węchowe. Podstawowymi objawami są: bradykinezja ? spowolnienie i zubożenie ruchów, szczególnie trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych; chód szurający, drobnymi kroczkami, brak fizjolo

O diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona

Objawy Parkinsona - Wikipedia

Do objawów prodromalnych (poprzedzających chorobę) zalicza się:

sztywność osobowości
depresję
zaparcia
zapalenie łojotokowe skóry
parestezje kończyn
dyskretne zaburzenia węchowe.

Podstawowymi objawami są:

bradykinezja ? spowolnienie i zubożenie ruchów, szczególnie trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych; chód szurający, drobnymi kroczkami, brak fizjologicznych współruchów (balansowania kończyn górnych) i akineza (trudności w rozpoczęciu ruchów)
sztywność mięśniowa (plastyczne zwiększenie napięcia mięśniowego, twarz maskowata)
drżenie spoczynkowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Parkinsona


Drżenie rąk, czy to Parkinson?

Wiele osób uważa, że drżenie rąk jest objawem choroby Parkinsona, jednak nie jest to jedyna choroba, która może dawać takie objawy. Niektóre z zaburzeń neurologicznych robisz mogą dawać takie objawy, ale przede wszystkim niewłaściwa dieta lub zaburzony metabolizm mogą powodować niedostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych do naszych mięśni, przez co mogą one drżeć się i sprawić wrażenie pulsowania.

Czasami bywa też że mięśnie drżą na skutek wysiłku lub urazu, ale jeżeli dalej mamy jakieś wątpliwości należy udać się do specjalisty, który wykona odpowiednie badania. Należy pamiętać, że takie drżenie niekoniecznie musi oznaczać chorobę Parkinsona


Diagnoza Parkinsona

Aby prawidłowo diagnozować chorobę Parkinsona najczęściej wystarczy wnikliwe zebranie wywiadu chorobowego oraz badanie neurologiczne. Jednak czasami zdarza się, że konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, szczególnie jeżeli chcemy rozróżnić chorobę Parkinsona od zespołu parkinsonowskiego, który objawia się podobnymi rzeczami. Obie choroby mają wspólne jedynie objawy ,a przyczyna zespołu parkinsonowskiego jest zupełnie inna w przypadku Parkinsona. Parkinson często jest idiopatyczny.