Dostęp do opieki zdrowotnej: publiczny i prywatny

konaniem usługi tomografu komputerowegoW przychodniach wykonywane są podstawowe badania tomograficzne. Wypisywaniem skierowań na tego rodzaju badania zajmują się lekarze przyjmujący w poszczególnych przychodniach. Koszty związane

Dostęp do opieki zdrowotnej: publiczny i prywatny Korzystanie z prywatnych badań na przykład: może znacznie przyspieszyć drogę do trafnej diagnozy naszego schorzenia. Dlaczego warto uczęszczać do prywatnych klinik?

Koszty związane z wykonaniem usługi tomografu komputerowego

W przychodniach wykonywane są podstawowe badania tomograficzne. Wypisywaniem skierowań na tego rodzaju badania zajmują się lekarze przyjmujący w poszczególnych przychodniach. Koszty związane z wykonaniem konkretnego badania tomograficznego mogą zostać pokryte ze składek zdrowotnych lub ze środków prywatnych, w zależności od charakteru wykonywanego badania.

Natomiast godziny pracy tomografu komputerowego zazwyczaj pokrywają się z godzinami otwarcia konkretnych przychodni. Może się jedynie zdarzyć, że przychodnie otwarte w soboty nie będą już obsługiwały tomografu. Wydaje się jednak, że korzystanie z tomografu komputerowego w przychodni jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób sprawnych, które pomimo choroby są zapracowane.


Wskazania do wykonania tomografii komputerowej całego ciała

Zdarza się, że pacjent przebywający w szpitalu otrzymuje zlecenie na wykonanie tomografii całego ciała. Dzieje się tak wówczas, gdy jego stan zdrowia wskazuje na możliwość wielonarządowych uszkodzeń i złamań kostnych. Nie wszyscy lekarze lubią wykonywać badanie tomograficzne całego ciała, ale przyznają, że w ciężkich przypadkach pomaga ono, chociaż częściowo ustalić przyczynę nagłego pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia zagrożenia dla życia pacjenta.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że wykonywanie takiego badania bez wyraźnego wskazania mija się z celem, jest niezwykle kosztowne i uciążliwe dla pacjenta. W niektórych przypadkach wyniki badania tomografem komputerowym i tak muszą zostać uzupełnione ogólnymi wynikami badań.


Encyklopedia, hasło: Pantomografia

Nazywana również ortopantomografią i radiografią obrotową. Nazwa pochodzi od złożenia słów panoramic i tomography. Odmiana tomografii używana głównie w dentystyce. Została stworzona przez Yrjö Veli Paatero w 1947 roku. W powszechnym użyciu od 1982 roku. Pozwala uzyskać panoramiczne zdjęcie rentgenowskie zakrzywionej powierzchni, np. uzębienia. Zasadę działania przedstawia Rysunek 2. Pacjent usadowiony jest na stołku i pozostaje w bezruchu przez czas trwania badania. Lampa rentgenowska i kontener z kliszą, nieprzezroczysty dla promieni X, obraca się synchronicznie wokół pewnego punktu. Film jest naświetlany wyłącznie przez wąską szczelinę w kontenerze. Film przesuwa się przez kontener, dzięki czemu w trakcie obrotu poszczególne partie szczęki są rzutowane na kolejne odcinki filmu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomografia_rentgenowska