Codzienność pracy w geodezji

malbork. Dzisiaj o geodezji i budownictwie.Wykonywanie pomiarów w czasie budowy domuGeodeci zatrudnieni w urzędach gmin i urzędach miast zajmują się wytyczaniem działek budowlanych. Potrafią oni określić, jaką szerokość mogą posia

Codzienność pracy w geodezji W geodezji mają dużo zajęć, dlatego, że są potrzebni wszędzie tam, gdzie coś się buduje. Ich funkcja w tym wszystkim\temacie jest dość istotna, z tego powodu warto znaleźć profesjonalistów: . Dzisiaj o geodezji i budownictwie.

Wykonywanie pomiarów w czasie budowy domu

Geodeci zatrudnieni w urzędach gmin i urzędach miast zajmują się wytyczaniem działek budowlanych. Potrafią oni określić, jaką szerokość mogą posiadać określone działki, żeby budowane na nich domy spełniały wszystkie wymogi prawne. Tylko w takim wypadku osoby chcące posiadać swój własny dom będą mogły otrzymać zgodę na jego wybudowanie oraz zamieszkanie w nim.

Na życzenie właścicieli działek geodeci mogą również uczestniczyć w wykonywaniu pomiarów dotyczących już samego domu oraz wytyczania najlepszego miejsca na działce na postawienie jego fundamentów. Wiadomo, że przyszłym właścicielom domu bardzo zależy na znalezieniu najlepszego miejsca na posesji, w którym można wybudować dom, ponieważ pozwoli im to na obniżenie kosztów związanych z jego późniejszą eksploatacją.


Podział nieruchomości z Wikipedii

Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości


Urządzenie geodezyjne: Tachimetr

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów1

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.

Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr